Oceny: / 92
KiepskiBardzo dobry 

Jaką kupić kuchenkę mikrofalową ?

ImageKuchenka mikrofalowa jest urządzeniem, które niewątpliwie ułatwi i przyspieszy przygotowywanie potraw. Rozmrozi dla nas mięso w przeciągu kilku minut lub podgrzeje inną potrawę. Jak dobrze wybrać mikrofalówkę ? – postaramy się Państwu pomóc w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie, opisując najważniejsze parametry i cechy współczesnych mikrofalówek.

  •  Pojemność [ litry ] / Wymiary [ szerokość x wysokość x głębokość – mm ]

Od pojemności  i wymiarów wewnętrznych zależy przede wszystkim jak duży talerz i jak dużo jedzenia będziemy mogli włożyć do środka mikrofalówki. Zazwyczaj do kuchenki dołączony jest talerz obrotowy oraz podstawka o określonej średnicy podawanej w milimetrach (np. 245 mm ).
    Rozmiar zewnętrzny zależy głównie od miejsca, w którym chcemy postawić kuchenkę mikrofalową. Niektóre modele są przeznaczone do zabudowy. Kupując mikrofalówkę weźmy również pod uwagę na którą stronę otwierają się drzwiczki i czy będzie nam ten układ pasować. ( zazwyczaj drzwiczki otwierają się na lewą stronę lub ”na dół” ).
Dobrze też aby szyba w drzwiczkach umożliwiła obserwowanie dania podczas przygotowywania. Najlespza mikrofalówka to taka, która pomieści najcześciej przygotowywane przez nas dania.

  • Moc mikrofal i grilla

Im większa moc tym wydajniej i szybciej można coś podgrzać. Zazwyczaj osobno podaje się moc mikrofal oraz moc grilla - jeśli kuchenka mikrofalowa jest w niego wyposażona.

  • Sterowanie

ImageSterowanie może się odbywać za pomocą pokręteł i przycisków na obudowie- jest to tak zwane sterowanie mechaniczne, obecne w tańszych modelach.

Mikrofalówką możemy sterować również elektronicznie za pomocą przycisków oraz towarzyszącemu im zazwyczaj wyświetlaczowi, wskazującemu wybrane funkcje oraz ustawienia. W tym drugim przypadku mamy do wyboru o wiele więcej funkcji a elektronika przejmuje na siebie część zadań takich jak dobór czasu przygotowywania potrawy. 

  • Funkcje

- gotowanie
- podgrzewanie
- rozmrażanie
- gotowanie na parze

Mikrofalówka ma fabrycznie zaprogramowane szereg gotowych programów, które można wykorzystać w zależności od przygotowywanego jedzenia. Najlepsze mikrofalówki mają szereg dodatkowych preogramów, takich jak:

- automatyczny dobór czasu – na podstawie wprowadzonej wagi dania i jego rodzaju kuchenka sama dobiera odpowiedni czas przyrządzania potrawy.
- sygnał dźwiękowy zakończenia pracy - czasem istnieje możliwość jego wyłączenia
- blokada programów – tzw. blokada rodzicielska zapobiegająca przypadkowemu przestawieniu programu lub włączenia mikrofalówki przez dziecko
- funkcja memory – mamy możliwość zapamiętania ustawień aby móc je w przyszłości ponownie wykorzystać
- gotowanie wieloetapowe
- licznik cykli gotowania
- samooczyszczanie wnętrza – kuchenka ma zaprogramowany odpowiedni program w czasie którego wykonywania oczyszcza swoje wnętrze z zabrudzeń.
- funkcja kombi – jednoczesne włączenie grilla i mikrofali – potrawa jest podgrzewana i jednocześnie opiekana
 

  • System rozprowadzania mikrofal

Wyróżniamy dwa podstawowe systemy rozprowadzania mikrofal:

- Jednopunktowy
- Przestrzenny

 System przestrzenny uznaje się za lepszy ponieważ potrawy są równomierniej podgrzewane ( ”z każdej strony” ).

  • Zalecenia

Pamiętajmy również iż w mikrofalówce nie powinno się stosować talerzy metalowych ani z metalowymi wykończeniami oraz folii aluminiowej.Nie powinno się również podgrzewać jedzenia w zamkniętych pojemnikach (słoiki, butelki) a także jajek w skorupkach ponieważ może to doprowadzić do rozerwania pojemnika.

  • Gwarancja

ImageTo jaką mikrofalówkę kupić  powinno również zależeć od długości okresu gwarancyjnego. Czasem droższe modele mają krótszy okres gwarancyjny!

  •  Jak działa mikrofalówka ?

Emitowane mikro fale powodują drganie cząsteczek wody oraz tłuszczu w całej potrawie dzięki czemu wytwarzają one ciepło, a danie podgrzewa się równomiernie we wnętrzu jak i na brzegach. Dodatkowo należy podkreślić że podgrzewanie dań w mikrofalówce nie pozbawia ich wartości odżywczych oraz nie wymaga dodatkowych ilości np. tłuszczu.

Jak to zazwyczaj bywa z wynalazkami mikrofalówka została wymyślona przez przypadek w czasie prac nad wojskowymi radarami.

Producenci kuchenek mikrofalowych:

- AEG
- Amica
- Bosch
- Candy
- Electrolux
- LG
- Mastercook
- Miele
- MPM
- Panasonic
- Samsung
- Sharp
- Smeg
- Teka
- Whirpool

 

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking mikrofalówek ] Dobra najlepsza kuchenka mikrofalowa produkowana jest przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.